Blog

III Powiatowy Konkurs Historyczny pt. Rotmistrz Witold Pilecki – Bohater, dla którego nie istniały granice odwagi i poświęcenia – 28.09.2020 r.

„Kochajcie swoją Ojczyznę – rtm. Witold Pilecki”          

28 września 2020 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego
w Jodłówce, odbyła się III edycja Powiatowego Konkursu Historycznego pn. „Rotmistrz Witold Pilecki – Bohater, dla którego nie istniały granice odwagi i poświęcenia”, organizowana przez Stowarzyszenie Moc  Radości w Jodłówce.

Konkurs został zorganizowany w ramach zadania publicznego pn. Lekcja patriotyzmu
z Rotmistrzem Witoldem Pileckim, 
współfinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Do konkursu zgłosiło się 10 szkół z terenu powiatu bocheńskiego, przy czym z powodu koronawirusa w konkursie udział wzięło 13 uczniów z klas IV-VIII, reprezentantów 8 szkół podstawowych tj. PSP im. gen. Leopolda Okulickiego w Okulicach, ZSG im. Henryka Sienkiewicza w Bogucicach, SP nr 5 im. Jana Matejki w Bochni, SP im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu, PSP im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Jodłówce, SP nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni, SP im. Króla Kazimierza Wielkiego w Damienicach oraz SP im. Gen. Józefa Bema w Pogwizdowie.

Nad przebiegiem konkursu czuwała jego pomysłodawczyni i koordynatorka Pani Wanda Janta – nauczyciel historii oraz komisja w składzie:

  1. dr Marcin Chorazki – przewodniczący (IPN o/Kraków)
  2. mgr Ireneusz Sobas – członek (Starostwo Powiatowe w Bochni)
  3. mgr Janusz Paprota – członek (nauczyciel, historyk, regionalista)

Uczestnicy zmierzyli się z testem składającym się z 50 zadań, z którego można było uzyskać maksymalnie 57 punktów.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce –  Dominik Jeziorek – SP nr 2 im. Kazimierza Wielkiego w Bochni – 48 pkt

II miejsce –  Krzysztof Sroga – PSP im. gen. Leopolda Okulickiego w Okulicach – 46 pkt

II miejsce –  Klara Sułek – SP im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu – 46 pkt

Wyróżnienie – Piotr Dobranowski – PSP im. gen. Leopolda Okulickiego w Okulicach – 44 pkt

Wyróżnienie –  Julia Tylek – SP nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni – 44 pkt

Ogromne gratulacje!!!

Laureaci otrzymali nagrody sfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz przekazane przez naszych parterów tj. IPN Oddział w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Powiat Bocheński.

Wśród nagród znalazły się też prawdziwe perełki, które Pani Wanda Janta zdobyła specjalnie dla laureatów konkursu. Należą do nich płyty zespołu FORTECA, który w konwencji rockowej porusza tematykę historyczno – patriotyczną oraz najnowsza książka brytyjskiego dziennikarza Jacka Fairweathera pt. „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego” ze specjalną dedykacją i autografem autora dla laureatów konkursu.

Foto relacja dostępna tu: https://photos.app.goo.gl/siV7SgpJGvWj1PQP9

KULTURA??? NIEZŁA SZTUKA!!!

Opera Krakowska, Filharmonia Krakowska, Wawel, Podziemia Rynku Krakowskiego, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Muzeum Czartoryskich, Muzeum Sztuki Współczesnej, Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, Muzeum pamiątek po Janie Matejce Koryznówka.

Jak myślicie co łączy te wyjątkowe miejsca????

Otóż wszystkie te miejsca odwiedzą w tym roku szkolnym uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Rzezawa oraz uczniowie szkół partnerskich naszego Stowarzyszenia. A to wszystko dzięki pozyskanej dotacji z Fundacji PZU na realizację II edycji projektu pn. KULTURA??? NIEZŁA SZTUKA!!! 💖

Baaardzo się cieszymy

III Powiatowe Konkurs Historyczny pt. „Rotmistrz Witold Pilecki – Bohater dla którego nie istniały granice odwagi i poświęcenia” dla uczniów szkół podstawowych powiatu bocheńskiego

Już 28 września 2020 r. odbędzie się III Powiatowy Konkurs Historyczny pt. „Rotmistrz Witold Pilecki – Bohater dla którego nie istniały granice odwagi i poświęcenia” dla uczniów szkół podstawowych powiatu bocheńskiego.

Do konkursu zgłosiło się 10 szkół z terenu powiatu bocheńskiego.

Konkurs swoim patronatem objęli: Zofia Pilecka-Optułowicz – córka Rotmistrza, Andrzej Pilecki – syn Rotmistrza, Filip Musiał – Dyrektor IPN o/Kraków oraz Adam Korta – Starosta Bocheński.

III Powiatowy Konkurs Historyczny pt. „Rotmistrz Witold Pilecki – Bohater dla którego nie istniały granice odwagi i poświęcenia” dla uczniów szkół podstawowych powiatu bocheńskiego realizowany jest w ramach zadania publicznego pn. Lekcja patriotyzmu z Rotmistrzem Witoldem Pileckim współfinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ponadto konkurs wspierają: IPN Kraków, Muzeum AK im. gen. Emila Fieldrofa „Nila” w Krakowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Programujemy – warsztaty z programowania przy PSP w Jodłówce dla dzieci z terenu powiatów bocheńskiego i brzeskiego

Zachęcamy dzieci i młodzież w wieku 6-15 lat do zgłaszania się na nieodpłatne zajęcia w ramach zadania pn. „PROGRAMUJEMY – warsztaty z programowania przy PSP w Jodłówce dla dzieci z powiatów bocheńskiego i brzeskiego”, realizowanego w ramach 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Zajęcia będą realizowane od poniedziałku do piątku, po lekcjach, w okresie od 01.10.2020 r. do 30.11.2021 r. w łącznym wymiarze 240 godzin dydaktycznych.

Zadanie skierowane jest do dwóch grup uczestników:
– grupa 1: 6-10 lat,
– grupa 2: 11-15 lat.
Każda z nich odbędzie 60 spotkań po 2 godziny dydaktyczne według ustalonego harmonogramu.

Warsztaty będą miały miejsce w Publicznej Szkole Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Jodłówce (Jodłówka 274, 32-765 Rzezawa).

Składanie dokumentów rekrutacyjnych odbywać się będzie w terminie od 18.09.2020 r. od godz. 8:00 do 23.09.2020 r. do godz. 15:00 wyłącznie drogą elektroniczną na adres: rekrutacja@bpt.edu.pl.

Liczy się kolejność zgłoszeń!!
Liczba miejsc ograniczona!!

Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w zadaniu oraz dokumenty rekrutacyjne można otrzymać w sekretariacie Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie przy ul. Nowy Świat 30, 33-100 Tarnów lub pobrać ze strony biblioteki (pliki znajdują się poniżej).

Wszelkie informacje dotyczące warsztatów można uzyskać pod nr tel. 14 6217390 wew. 35 w godz. 9.00-12.00.

III Bieg Pileckiego w Jodłówce

img_5011
Gdy emocje już opadną, jak po wielkiej bitwie kurz…. nadchodzi czas podsumowań.
8 sierpnia 2020 r. odbył się III Bieg Pileckiego w Jodłówce, którego organizatorem głównym było Stowarzyszenie Moc Radości w Jodłówce. Mimo czasów, dla Nas wszystkich trudnych i niepewnych, mimo wysokich temperatur, prawie 150 uczestników pobiegło na 3 dystansach, by po raz kolejny uczcić pamięć Rotmistrza Witolda Pileckiego.
III Bieg Pileckiego w Jodłówce jest elementem współfinansowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej „Lekcji patriotyzmu z Rotmistrzem Witoldem Pileckim.” Swoim patronatem objęli go Pani Zofia Pilecka-Optułowicz – córka Rotmistrza, Pan Andrzej Pilecki – syn Rotmistrza i IPN Oddział w Krakowie.
W przygotowaniu biegu wspierali nas: Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, WKU Tarnów, którzy zadbali o nagrody dla wspaniałych biegaczy III Biegu Pileckiego w Jodłówce.
Wśród nagrodzonych, obok zwycięzców poszczególnych klasyfikacji, znaleźli się również najmłodszy uczestnik biegu (4 lata), najmłodszy uczestnik biegu na 10 km (13 lat) i najstarszy uczestnik biegu (72 lata). Całkowicie spontanicznie, ale wyjątkowo zasłużenie nagrodę za pokonanie 10 km z flagą Polski w dłoni otrzymał biegacz z Limanowej.
Bieg uświetnili przedstawiciele Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Najemnicy Bocheńscy”.
O poczęstunek zadbały utalentowane członkinie naszego Stowarzyszenia oraz Taste Chef Anna Odroń. Arcydzieło cukiernicze w kształcie flagi w barwach narodowych przygotowała dla uczestników Sabina Kukla Chanek.
O bezpieczeństwo dbali: Osp Jodłówka i Ochotnicza Straż Pożarna Borek.
Na dystansie 10 km biegaczom towarzyszyły dwa radiowozy oraz karetka. Punkty z wodą były dowodzone przez harcerzy i harcerki z drużyny harcerskiej działającej przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Jodłówce.
Pan Andrzej Pilecki – syn Rotmistrza skierował do uczestników naszego biegu kilka miłych słów:
117326910_741901149901690_4683418828881994432_o

Uczestnikom III Biegu Pileckiego w Jodłówce, dziękujemy za obecność, wyrozumiałość, wspaniałą atmosferę, mega pozytywną energię i miłe słowa.
DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!
Zdjęcia:
PS.
Przed nami jeszcze druga część Lekcji patriotyzmu z Rotmistrzem Witoldem Pileckim tj.

III edycja Powiatowego Konkursu Historycznego pn. „Rotmistrz Witold Pilecki – Bohater, dla którego nie istniały granice odwagi i poświęcenia” dla uczniów szkół podstawowych Powiatu Bocheńskiego – szczegóły wkrótce.

Udział Rotmistrz Witolda Pileckiego w wojnie polsko-bolszewickiej

Witold_Pilecki_Wilno.1923

Rotmistrz Witold Pilecki to „bohater naszych czasów”, żołnierz niezłomny, żołnierz wyklęty, żołnierz „Rzeczypospolitej utraconej”, ostatni ułan Rzeczypospolitej, „ochotnik do Auschwitz”, jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Jest symbolem Polski, która – w wyniku działań okupujących ją sowieckiej Rosji i hitlerowskich Niemiec – została bezpowrotnie utracona. Należał do pokolenia urodzonego pod zaborami, którego misją było odzyskanie przez Polskę niepodległości, a gdy to się dokonało – praca dla wielkości wolnej ojczyzny. Pokolenia wychowanego na ciągle żywych tradycjach powstań narodowych i ukształtowanego przez zawołanie „Bóg – Honor – Ojczyzna”.

[…] Jesienią 1918 r. Witold Pilecki powrócił z Sukurczów do Wilna, by kontynuować przerwaną naukę w gimnazjum im. Joachima Lelewela. Na wieść o wycofywaniu się Niemców z miasta i zbliżaniu się wojsk bolszewickich, ochotnicy pod komendą gen. Władysława Wejtki, przystąpili do organizowania oddziałów samoobrony. W październiku 1918 r., kiedy Samoobrona Wileńska wezwała młodzież do broni, grupa starszych harcerzy, w której był szeregowy Pilecki, weszła w skład II batalionu jako zorganizowana kompania. Później I Wileńska Kompania Harcerska została włączona do ochotniczego 201. pułku piechoty. W noc sylwestrową 1918 r. Pilecki był dowódcą placówki mieszczącej się w Ostrej Bramie, a pierwszego dnia 1919 r. poprowadził natarcie na broniących się w obrębie dworca kolejowego i stacji towarowej Niemców. Tam na dobrą sprawę otrzymał chrzest bojowy, ale też i akcja zakończyła się sukcesem. Później brał udział w walkach na ulicy Wroniej (koło nr 5) i na Pośpieszcie, tu już z wkraczającymi do miasta bolszewikami.

5 stycznia 1919 r. żołnierze Samoobrony Wileńskiej uchodzą przed przeważającymi siłami bolszewików przez Grodno i Białystok do Łap, gdzie spotykają pierwszy zorganizowany oddział Wojska Polskiego dowodzony przez braci Władysława i Jerzego Dąmbrowskich.

Od 6 stycznia do jesieni 1919 r. Witold jako ułan znajduje się w partyzanckim oddziale słynnego Jerzego Dąmbrowskiego „Łupaszki”. Niewątpliwie w młodym ułanie walka pod jego komendą odcisnęła znamię niepowtarzalnego, ułańskiego fasonu i rycerskiego etosu, którego Pilecki już się nie pozbędzie. Przeciwnie, pod wpływem takiego wzoru i mając naturalne predyspozycje, świadomie kształtował  w sobie siłę woli i żądzę czynu.

Pod bronią Witold pozostawał – z krótką przerwą – do odbicia Wilna, Lidy, Baranowicz i Mińska Litewskiego. Tam oddział Dąmbrowskiego został przemianowany w 13. pułk ułanów.

W tym oddziale ułanów, Witold walczył do jesieni 1919 r., a po ustabilizowaniu się frontu został zdemobilizowany i wrócił do nauki w wileńskim gimnazjum Lelewela.

Młodzieńczy zapał nie pozwala jednak Witoldowi zapomnieć o czynie. Zakłada VIII drużynę harcerską, złożoną z byłych żołnierzy – ochotników, zwolnionych jak on,            by kontynuować naukę.

11 lipca 1920 r. Pilecki znów ochotniczo wstąpił do I Wileńskiej Kompanii Harcerskiej, która wchodziła w skład 201. pułku piechoty – podczas walk odwrotowych powierzono mu 1. sekcję kompanii.

12 sierpnia 1920 r.  zostaje odkomenderowany do Warszawy i przydzielony do 211. ochotniczego pułku ułanów pod dowództwem majora Władysława Dąmbrowskiego „Zagończyka”. Należy do 3. plutonu 2. szwadronu pułku. Dwa dni później awansuje na starszego ułana.

Pilecki walczył z bolszewikami pod Płockiem, Mławą, Chorzelami, Druskiennikami, Stołpcami i Kojdanowem oraz w strategicznych bojach o Warszawę.

Gdy w Rydze Polacy i Rosjanie prowadzą rokowania pokojowe, do rozwiązania pozostaje jeszcze kwestia, dla której nie ma rozstrzygnięcia ani dyplomatycznego, ani militarnego. Potrzebny jest inny sposób, a znajduje go gen. Lucjan Żeligowski. Chodzi o Wilno, które w sierpniu bolszewicy zabrali Polsce i oddali Litwie. Dla Polaków jest to miasto polskie, tak pod względem historycznym, jak i etnicznym, toteż należy je włączyć w granice państwa. Generał Lucjan Żeligowski, rodowity wilnianin, członek rządu, 9 października niespodziewanie zajmuje ze swoimi oddziałami litewską stolicę i proklamuje powstanie mini-państewka o nazwie Litwa Środkowa. Wśród jego żołnierzy jest Witold Pilecki, który wyróżnił się już w starciu w Puszczy Rudnickiej. Wykazał się niejednokrotnie odwagą.

Został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Witold Pilecki na początku 1921 r. został zwolniony z wojska, wrócił do Wilna, by kontynuować naukę w gimnazjum oraz działać w harcerstwie i prowadzić prace  w Związku Bezpieczeństwa Kraju, do którego wstąpił w lutym 1921 r.

W maju tegoż roku złożył egzamin maturalny przed Komisją Egzaminacyjną dla Byłych Wojskowych przy Uniwersytecie Stefana Batorego.

Po ukończeniu kursów podoficerskich ZBK, Pilecki został komendantem-instruktorem Oddziału ZBK w Nowem-Święcianach. Na przełomie 1921 i 1922 r. odbył 10-miesięczny kurs w Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu.

Opracowane przez Wandę Jantę na podstawie:

  1. Cyra Adam, Wysoki Wiesław J., Rotmistrz Witold Pilecki, Warszawa 1997.
  2. Patricelli Marco, Ochotnik. O Rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Warszawa 2011.
  3. https://pilecki.ipn.gov.pl/rp/biogram/43096,Biogram.html.

 

III Bieg Pileckiego w Jodłówce – 8 sierpnia 2020 r.

W 2020 r. obchodzimy 100 rocznicę wojny-polsko-bolszewickiej. Wiecie, że Rotmistrz Witold Pilecki też brał w niej udział???
„W latach 1918–1921 służył w Wojsku Polskim, walczył podczas wojny z bolszewikami. Jako kawalerzysta brał udział w obronie Grodna. 5 sierpnia 1920 wstąpił do 211 Pułku Ułanów i w jego szeregach walczył w bitwie warszawskiej, bitwie w Puszczy Rudnickiej i brał udział w wyzwoleniu Wilna. Dwukrotnie odznaczony został Krzyżem Walecznych. Po wojnie zdemobilizowany.”
Tegoroczna rocznica stała się dla nas inspiracją, by przypomnieć i ten etap z życiorysu Rotmistrza, wedle naszej koncepcji by każdy organizowany Bieg Pileckiego w Jodłówce nawiązywał do innego wydarzenia z życia tego wspaniałego bohatera.
Zapraszamy na III Bieg Pileckiego w Jodłówce w dniu 8 sierpnia 2020 r. Listę startową mamy kompletną, przy czym 14 uczestników jest jeszcze nieopłaconych, więc można się dopisywać.

Bieg jest elementem współfinansowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej Lekcji patriotyzmu z Rotmistrzem Witoldem Pileckim.

Dziękujemy 💝Pani Zofii Pileckiej-Optułowicz i 💝Panu Andrzejowi Pileckiemu, za objęcie naszego przedsięwzięcia swoim patronatem.

 

Wyróżniamy naszych partnerów👏:

Ministerstwo Obrony Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, WKU Tarnów

– serdecznie dziękujemy za wsparcie.

 

O Wasze bezpieczeństwo na trasie zadbają niezawodni druhowie i druhny Osp Jodłówka i Ochotnicza Straż Pożarna Borek.

 

Do zobaczenia na starcie🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️
Trzymajcie się zdrowo

Pilecki III BIEG 2020 Plakat-1